Home / GAYRİMENKUL YATIRIM REHBERİ / EMLAK VE YATIRIM / TAPU SENEDİ VE GÖRÜNÜMÜ
www.emlakdehasi.com

TAPU SENEDİ VE GÖRÜNÜMÜ

Her bir tapu örneği farklı özelliklere sahiptir. Tapuların arasındaki farklılığı belirleyen etkenler ise; gayrimenkulün kat sayısı, kapladığı alan ve adı geçen arsada imar bulunup bulunmamasıdır. Ayrıca tapular mavi ve pembe olmak üzere iki farklı renge ayrılır. Mavi renkte olan, arsa tapusudur. Pembe renkte olan ise mülkün inşaat ruhsatının alınmasının ardından kullanım alanları ve hisselerinin belirlenmiş olduğunu belgeleyen tapudur.

 

Kat mülkiyetli tapu

Söz konusu yapının inşaatı tamamlanıp oturma raporu alınır. Sonraki aşamada ise arsa hissesi olarak alınan mülk, binaya dönüştürülür ve bu durum kat mülkiyet tapusu ile belgelenir. Ayrıca bu tapu bir gayrimenkulün ulaşabileceği en net durumu belgeler. Bu tapuda dairenin metrekare olarak büyüklüğü, bulunduğu kat ve kaç numarada olduğu gibi bilgiler detaylı olarak belirtilir. Bunun için tapu örneği verilecek olursa; Eğer kişi 1/100 oranında arsa hissesine sahip ise bu değer 120 metrekare daire cinsine dönüşür.

 

Kat Mülkiyetli Tapu

 

Kat irtifaklı tapu

Kat İrtifaklı Tapu

İnşaatı yapılacak ya da yapılmak üzere olan arsa üzerinde satın alınacak dairenin hissesine düşen arsa tapusudur. Bu türdeki tapular boş arsadan iskâna geçişte bir bakıma köprü niteliği görür. Bu tapu örneği, esasen daireyi satın alacak olan kişinin yapı üzerinde ne kadar hakkı olduğunu arsa payı ve metrekare cinsinden hesaplar. Yani kişi bir daire satın alan kişi dairenin bulunduğu alanın 1/100’üne sahipse 5000 metrekarelik bir arsanın da 50 metrekaresine sahiptir.Bu tapuda kat mülkiyetli tapuda olduğu gibi daire büyüklüğü, katı, numarası gibi detaylar dikkat alınmaz. Bu durum ruhsat alımı sırasında herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Tapuda hak sahibinin yeri bellidir. Ayrıca bu tapuya sahip olan kişiler satın almak için rahatlıkla banka kredisi kullanabilir.

Hisseli (arsa) tapu

Hisseli(arsa) Tapu

Arsa tapulu binalar tapu kayıtlarında görünmez. Çünkü gayrimenkulü satın alan kişi daire değil, arsadan kendine pay alır. Aşağıda yer alan tapu örneği incelendiğinde; mülke sahip olan hissedarların sayısının, hisse yüzdelerinin ve isimlerinin hisseli tapularda yer alan esas bilgiler olduğu görülebilir. Tapuda gayrimenkulün hangi bölgesinin kime ait olduğu belirtilmez. Burada ortaklık metrekare hissesi üzerindendir. Dolayısıyla gayrimenkulü satmak için her ortağın rızası gerekir. Bu tür bir tapu için banka kredisi almak ise biraz zordur.

Müstakil tapu

Müstakil Tapu

İskânın alınmasından sonra konut ya da işyerinin özellikleri bu tapunun üzerine yazılır. Konut veya işyeri bağımsızdır. Ayrıca kat mülkiyetine geçilebilmesi için öncelikle iskân alınması gerekir. Tapuda bağımsız bölümün numarası, niteliği, katı ve binanın yüz ölçümü belirtilir. Banka kredisi bu türdeki tapulara rahatlıkla çıkar.

 

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

2017 MAYIS AYI KİRA ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU

2017 Mayıs ayında kira artış oranı belli oldu. Peki kira zammı nasıl hesaplanıyor? 2017 yılının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir