Home / GAYRİMENKUL YATIRIM REHBERİ / EMLAK VE YATIRIM / KONUT ALIMI İÇİN 12 DEĞERLİ ÖNERİ!

KONUT ALIMI İÇİN 12 DEĞERLİ ÖNERİ!

Gayrimenkul almak zorlu bir süreçtir.İster oturum amaçlı ister yatırım amaçlı olsun hayatımızın bu en önemli kararını verirken bilinçli olmak ve yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.Bu gerçekten yola çıkarak konut alımı için yapılması gerekenler konusunda 12 öneriyi sizler için sıraladık;

  1. Görmeden,eş dost önerisi ile oturmayı düşündüğünüz konutu almayınız.
  2. Konutun,yeşil alanlara,okullara,ticari ünitelere,ulaşım araçlarına,ana caddelere,otoparka uzaklığı değerini etkileyen faktörlerdir.Bunlara dikkat ediniz.
  3. Konutun yaşı,mimari tarzı önemlidir.Bunları tapu ve belediyeden öğrenebilirsiniz.
  4. Konutun katına göre değeri faklıdır.Genelde en üst kat ile zemin kat daha değersiz kabul edilmekte ve daha az müşteri bulmaktadır.
  5. Almak istediğiniz konutun balkonuna mutlaka çıkıp çevrenize bakınız.Diğer binalara olan uzaklığına,balkonun konumuna bakınız.

6.Çevredeki boş arazilere neler yapılabileceğini imar durumunu araştırarak öğreniniz.Aksi halde manzarası güzel diye aldığınız evin önüne iki ay sonra çok katlı bir inşaat başlayabilir.Sizin manzara da beton yığını olur.

7.O bölgedeki genel yaşam tarzı ve standardının size uygun olup olmadığına bakınız,muhtemel komşularınızla konuşunuz.

8.Konutun güneşe göre olan cephesi,güneş alıp almadığı önem arz eder.

9.Tapu müdürlüğüne giderek tapu kayıtlarını,satışa engel bir durum olup olmadığını,üzerinde haciz,ipotek,irtifak hakkı gibi bir kısıtlama olup olmadığını öğreniniz.Üzerinde intifa hakkı olna bir yeri alırsanız,intifa hakkı süresince o taşınmazı kullanamazsınız.

10.Tapu kaydında kira şerhi bulunan bir taşınmazı da kira süresince siz kullanamazsınız.Tapuda şerh yoksa kiracıya hemen noterden ihtarname çekerseniz 6 ay sonra tahliye davası açabilirsiniz.

11.Tapu sicilinde bilmediğiniz kavramlar,anlayamadığınız haklar karşınıza çıkabilir,gerekirse bunları bir avukat veya gayrimenkul danışmanına danışmalısınız.Unutmayın,’’Geçmiş dertler edinmek,yeni dertler edinmektir.’’

12.Taşınmaz üzerinde ipotek varsa ipotek bedelini satış bedelinden düşerek satıcıya ödeme yapınız.Bunu yapabilmeniz için bakiye ipotek borcunu bankadan çıkarttırmanız gerekir.İpotek borcunu tümden kapattırarak da taşınmaz alabilirsiniz.Tapu sicilinde düzenlenen resmi senette ipoteği kabul ederseniz.borcu üstlenmiş olmassınız.Ancak borç ödenmez ise aldığınız bu taşınmaz icra yoluyla satılabilir.Borcu kabul ederseniz,artık ipoteğin kalan borcunu siz üstlenmiş olursunuz.Hacizli bir taşınmaz da ise haciz bedelini satış bedelinden düşünüz.

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

ALACAĞINIZ EVİN GERÇEK DEĞERİNİ BULMANIN 6 TEMEL KRİTERİ

Gayrimenkulden kazanç sağlayabilmek için öncelikle gayrimenkullerin değerleri konusunda kesin bilgi sahibi olmak gereklidir.Değerini bilemediğiniz bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir