Home / GAYRİMENKUL YATIRIM REHBERİ / EMLAK VE YATIRIM / GAYRİMENKUL SATIŞI SIRASINDA YAPILMASI GEREKEN 11 İŞLEM
Resmi Araştırmalar Önemlidir
Resmi Araştırmalar Önemlidir

GAYRİMENKUL SATIŞI SIRASINDA YAPILMASI GEREKEN 11 İŞLEM

Gayrimenkul alım-satımı ciddi bir iştir.Bir miktar hukuksal ve teknik bilgiye sahip değilseniz,aldanmanız veya aldatılmanız olasıdır.Kendinizde yeterli bilgi ve deneyim görmüyorsanız işlerinizi mutlaka gayrimenkul danışmanına takip ettiriniz.

  1. Tapu maliki veya tapudaki hak sahibi dışında birinin başvurusu ile işlemler başlatılamaz.Bunun istisnası,miras,mahkeme kararının infazı,cebri icra ve kamulaştırma halleridir.
  2. Tapuda yapılacak işlemle ilgili tüm belgelerinizi ve varsa tapu senedinizi,satıcı ve alıcının kimliklerini satıcının bir alıcının ise iki adet fotoğrafını getiriniz.Satış bedelinin kaç para olduğunu belirtiniz.Satış bedelini belirtmeden önce belediye emlak servisine giderek emlak beyan değerini alınız.Çünkü emlak beyan değerinden aşağı bir bedele satarsanız ileride satıcıya ve alıcıya ceza gelecektir.
  3. Tapu müdürlüğünde işlem yaptırılabilmesi için bizzat gayrimenkul malikinin veya yetkili vekilinin tapu dairesine gelerek istemde bulunması gerekir. Burada iki nüsha başvuru belgesi düzenlenerek birisi size verilir,diğeri getirdiğiniz belgelere eklenir.
  4. Tapu memuru belgeleri ve tapu kütüğünü inceledikten sonra bilgisayar sistemi ile harçları hesaplar ve cep telefonunuza harçları ödeyin mesajı gelir.Harçları bankaya öderseniz.Ayrıca imza için bir randevu mesajı gelecektir.

5.Başvuru belgesinin bir örneğini mutlaka alınız.Bu başvuru belgesinde başvurduğunuz tarihin ve varsa eksik belgelerin belirtilmiş olması gerekir.

6.Harçları belirtilen banka veya vergi dairesine yatırmadan işleminiz yapılamaz.Harçtan muafiyet veya istisnanız varsa memura bunu belirtmeniz ve gerekirse bir kanun hükmü veya vergi dairesinden alacağınız bir yazı ile kanıtlamanız gerekmektedir.

7.Tapu memurunun yazdığı resmi senedi,sözleşmeyi eksiksiz ve dikkatli bir şekilde okuyunuz.Tamamen okumadan kesinlikle imza atmayınız.İmzaladıktan sonra geri dönüşü yoktur.

8.Resmi senette belirtilen ada,parsel,bağımsız bölüm numarasını ,satılan hisse miktarını,yüzölçümünü,herhangi bir külfeti kabul edip etmediğinizi mutlaka kontrol ediniz.Resmi senette böyle bir kısıtlamadan söz edilip edilmediğine dikkatle bakınız.

9.Tapu kaydı üzerinde haciz,ipotek,irtifak gibi kısıtlamalar varsa bunlar resmi senedin arakasında gösterilir.

10.Resmi senet,müdür veya yardımcısının huzurunda aynı zamanda ve taraflarca ard arda imzalanması gerekir.

11.İşlem tamamlandıktan sonra gayrimenkulü edinen kimseye(alıcıya) işlemi yapan memur tarafından imzalı ve daire mührü ile onanmış bir tapu senedi verilir.Satıcıya hiçbir belge verilmez.

Gayrimenkul edinimlerinin harici senetlerle değil tapu müdürlüğünde yapılacak işlemlerle olması gerekir.Tapuda yapılacak satışa geçici bir engel varsa noterden satış vaadi suretiyle geçici bir süre  taşınmaz alabilirsiniz.Fakat satış vaadi ile beraber satış için vekaletname almakta da son derece yarar vardır.

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

ALACAĞINIZ EVİN GERÇEK DEĞERİNİ BULMANIN 6 TEMEL KRİTERİ

Gayrimenkulden kazanç sağlayabilmek için öncelikle gayrimenkullerin değerleri konusunda kesin bilgi sahibi olmak gereklidir.Değerini bilemediğiniz bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir