Home / GAYRİMENKUL YATIRIM REHBERİ / EMLAK VE YATIRIM / EMLAK MÜŞAVİRLİĞİ VE EMLAK EDİNME YÖNTEMLERİ
Gayrimenkul işlemlerinde sık sık karşılaşılan  bu iki sorunun yanıtı gayrimenkul hukuku açısından nasıl değerlendirilmektedir?

EMLAK MÜŞAVİRLİĞİ VE EMLAK EDİNME YÖNTEMLERİ

Emlak pazarlama işleri ile uğraşan ve pazarlama karşılığında komisyon alan,vergi mükellefi serbest meslek erbabına emlak müşaviri(emlakçı) denir.

Emlak Müşaviri; Hukuk,kadastro,tapu,harita,muhasebe,vergi,harç,pazarlama,alacak-borç meseleleri,halkla ilişkiler konularında bilgi sahibi olmalıdır.Hatta en az bir yabancı dili iyi derecede konuşabiliyor olmalıdır.

Medeni Kanun,Borçlar Kanunu,Tapu Kanunu,Kadastro Kanunu,Vergi Kanunlarını belirli  ölçüde bilmek durumundadır.

Emlak müşavirliği gelişmekte olan,bilgi ve tecrübe isteyen,mesleki sorumluluk gerektiren nitelikli bir meslektir.Bu konudaki yasal düzenlemeler devam etmektedir.

İnsanların emlak edinmesi en çok alım-satım yoluyla olmaktadır.Bağış,trampa,taksim,ölünceye kadar bakma sözleşmesi emlak edinmenin diğer yollarıdır.Miras yoluyla kazanma da önemli ve yaygın bir emlak edinme yoludur.

İnsanlar en çok şahsi ve ailevi ihtiyaçları sebebiyle emlak edinmek isterler.Ayrıca emlak ülkemizde önemli bir yatırım aracıdır.İnsanları emlak  edinmeye iten sebep,esas itibariyle bu iki unsurdur.Bu durum atasözlerimize dahi yansımıştır:’’Mal canın yondasıdır.’’,’’Dünyada mekan,ahirette iman.’’ gibi.

Demek ki,sebebine göre gayrimenkul alım satımlarını maddeleştirecek olursak;ihtiyaç sebebiyle emlak edinme ve yatırım amacıyla emlak edinme şeklinde iki durum karşımıza çıkar.

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

ALACAĞINIZ EVİN GERÇEK DEĞERİNİ BULMANIN 6 TEMEL KRİTERİ

Gayrimenkulden kazanç sağlayabilmek için öncelikle gayrimenkullerin değerleri konusunda kesin bilgi sahibi olmak gereklidir.Değerini bilemediğiniz bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir