Home / GAYRİMENKUL YATIRIM REHBERİ / EMLAK VE YATIRIM / ARAZİNİN DEĞERİNİ ETKİLEYEN 15 ÖZELLİK

ARAZİNİN DEĞERİNİ ETKİLEYEN 15 ÖZELLİK

Arazi fiyatlamasında subjektif unsurlar olduğu gibi objektif unsurlarda önemli rol oynar.Yatırımcının almaktaki amacına subjektif unsur denir.İnsanlar memleketle bağım kopmasın,orada sırf bir malım olsun ya da  dedemin arazisiydi orası orayı almalıyım diye manevi değerler için de arazi alabilir.Bunlar subjektif yani kişiye özgü unsurlardır.

Arazinin toprak yapısı,topografik yapısı,yol ve suya olan yakınlığı,hukuki durumu,geometrik şekli,yerleşim yerlerine,denize,ormana,fabrikalara yakınlığı gibi özellikleri objektif özellikleridir.Bu özellikler arazinin değerini bazen olumlu bazen de olumsuz etkiler.

Arazinin Değerini Etkileyen Objektif Unsurlar:

1.İmarlı Olması

İmarlı bir arsa imarsız bir arsadan her zaman daha değerlidir.

2.İmara Girme İhtimali

Arazinin ileride imara girme ihtimalinin olması araziye değer katar.

3.İmar Planındaki Yapılaşma Özellikleri

Emsal ya da yoğunluk denen oran,parselin yüzölçümüne göre ne kadar inşaat alanı kullanabileceğinizdir.Ayrıca arsanın imar planında vasfı nedir?Yapılaşma özellikleri nedir?Bunlara bakmak gerekir.

4.Arazinin Toprak Yapısı

Tarım arazisi olarak kullanılacak arazide toprağın ne tür bir toprak olduğu incelenmeli gerekirse toprak tahlili yapılmaldır.Yine tarımsal arazilerde arazinin eğimi önemli ölçüde değeri etkiler.

5.Geometrik Şekil

Kare veya dikdörtgen araziler hem tarımsal hem de diğer amaçlı kullanımlarda kolaylık sağlamaktadır.Bu yüzden daha değerlidir.

6.Yola Cephe,Yola Yakınlık

İmar parseli olsun olmasın bir taşınmazın yola cephesi ne kadar çoksa o kadar değerlidir.

7.Hammaddelere Yakınlık

Taşınmazın üzerinde bir üretim tesisi var ise hammaddelere yakınlık değeri olumlu etkiler.

8.Şehre,Köye Yakınlık

Taşınmazın yerleşim yerlerine yakın olması değeri olumlu etkiler.

9.Meralara Yakınlık

Hayvancılık yapılan taşınmazlarda meralara yakınlık değeri olumlu etkiler.

10.Pazar Alanlarına Yakınlık

Üretilen ürünlerin pazarlanabileceği alanlara yakınlık değeri olumlu etkiler.

11.Manzara

Taşınmazın deniz,orman gibi eşsiz bir manzarasının olması,görüş alanının geniş olması ev,otel nitelikli taşınmazlarda değeri olumlu etkiler.

12.Hukuki Durum

Taşınmazın hukuki durumunun ihtilaflı,hatta davalı olması değerini olumsuz etkiler.

13.Malik(Hissedar)Sayısı

Tek kişinin sahip olduğu yerler daha değerli sayılır.Hissedar sayısı arttıkça değer düşer.

14.Elbirliği(İştirak Halinde)Olan Yerler

Miras kalan yerler,mirasçılar adına tapuda öncelikli elbirliği halinde tescil edilir.Buna iştirak halinde mülkiyet de denir.Bu tür yerlerde mirasçı olmayan kişilere satış yasaktır bu sebeple değer düşer.

15.Tescilsiz Yerler

Tapuda tescili olmayan yerler kullanıcıları tarafından zilyetlik hükümlerine göre satılabilir.Bu yerleşim yerlerinin tapuları olmadığından değerleri düşüktür.

 

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

ALACAĞINIZ EVİN GERÇEK DEĞERİNİ BULMANIN 6 TEMEL KRİTERİ

Gayrimenkulden kazanç sağlayabilmek için öncelikle gayrimenkullerin değerleri konusunda kesin bilgi sahibi olmak gereklidir.Değerini bilemediğiniz bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir