Home / GAYRİMENKUL YATIRIM REHBERİ / EMLAK VE YATIRIM / ALACAĞINIZ EVİN GERÇEK DEĞERİNİ BULMANIN 6 TEMEL KRİTERİ

ALACAĞINIZ EVİN GERÇEK DEĞERİNİ BULMANIN 6 TEMEL KRİTERİ

Gayrimenkulden kazanç sağlayabilmek için öncelikle gayrimenkullerin değerleri konusunda kesin bilgi sahibi olmak gereklidir.Değerini bilemediğiniz bir malı alamaz veya satamazsınız.Değerini bilmiyorsanız aldanmanız her zaman olasıdır.Bunun için gayrimenkul alacaksınız almadan önce satacaksanız satmadan önce gayrimenkulün değerini yani kaç para edebileceğini bilmeniz gereklidir.

Konut değerini belirlemenin 6 temel kriteri;

  1. Konutun bulunduğu semtin özellikleri,o çevredeki yaşam standartı,eğitim ve iş imkanları,ekonomik ve ticari hareketlilik,ulaşım imkanları önem taşır.
  2. Binanın apartman veya müstakil bir ev oluşu ,yapının kat adedi,komşuluk ilişkileri,komşuların ekonomik, sosyal,kültürel ve eğitim düzeyleri önemlidir.
  3. Binanın yapı tarzı,kullanılan malzemenin kalitesi önemlidir.Konutun dışında ve içinde ne tür malzemenin kullanıldığı dikkat etmek gerekir.Konut alındıktan sonra tadilat yapılması planlanıyor ise bu tadilatın maliyetini de hesaba katmak gerekir.

4.Konutun cephesi ,güneş görüp görmemesi,ısınma tarzı,apartman aidatı olup olmadığı ,elektrik ,su gibi borcu olup olmaması önemlidir.

5.Binanın iskan belgesinin alınıp alınmadığı ,tapuda cins değişikliğinin yapılıp yapılmadığı da bilinmelidir.Eğer tüm bunları siz yaptıracaksanız her        biri için harç,vergi,masraf ödemeniz gerekecektir.Ayrıca bir sürü bürokrasi işlemi ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

6.Genel olarak parka,ana caddeye ,güzel bir manzaraya bakan ,görüş alanı açık olan binalar değerlidir.Alış veriş merkezine yakın binalar değerlidir.

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

2017 MAYIS AYI KİRA ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU

2017 Mayıs ayında kira artış oranı belli oldu. Peki kira zammı nasıl hesaplanıyor? 2017 yılının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir