Home / FİNANS KÜPÜ / EMLAK VE VERGİ / TAPU HARCI İNDİRİMİNDE SON GÜN 30 EYLÜL!
www.emlakdehasi.com

TAPU HARCI İNDİRİMİNDE SON GÜN 30 EYLÜL!

Tapu harcı indirim süresi için son gün 30 Eylül 2017.

Tapu harcı indirim süresinden yararlanmak isteyenler için geçerli süresinin tamamlanmasına sayılı günler kaldı. Binde 20 nispetinde alınan tapu harcının, konut ve iş yerleri için binde 15 olarak uygulanmasını kapsayan tapu harcı indirimi süresi 30 Eylül tarihinde sona eriyor.

Bilindiği gibi, gayrimenkullerin tapu harcının ölçüsü devir eden ve devir alan için ayrı olmak şartıyla, devir bedeli üzerinden binde 20 olarak hesaplanıyordu. Kararın damga vergisi ile ilgili düzenlemesiyle de yüzde 0.94 olarak uygulanan kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri ile danışmanlık hizmet sözleşmeleri ve yapı denetimi hizmet sözleşmelerinden alınan damga vergisi oranı sıfırlandı.

Bakanlar Kurulu tarafından 15 Mart 2017 tarihinde alınan ve Resmî Gazete’de yayımlanan karar, bu ay sonuna kadar alınacak konut, iş yeri ve devir işlemleri için geçerliliğini koruyor.

 

Arsa ve arazi tapu harçlarında indirim yok

Bakanlar Kurulu’nun 15 Mart 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımladığı karar ile bu oran binde 20’den binde 15’e düştü. Tapu harcı indirimi konut ve işyerlerini kapsarken, arsa ve araziler için tapu harcı indirimi kapsam dışında kaldı.

30 Eylül 2017 tarihinde sona erecek tapu harcı indiriminden yararlanmak isteyenler için bu ay sonuna kadar yapılacak konut ve iş yeri devir işlemleri söz konusu.

 

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

2017 TEMMUZ AYINDA ÖDENECEK GAYRİMENKUL VERGİLERİ

Vergi takvimine göre, 1 Temmuz itibari ile gayrimenkul gelir vergilerinin 2. taksit dönemi başlıyor. Peki, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir