Home / FİNANS KÜPÜ / EMLAK VE VERGİ / KİRA GELİR VERGİSİ 2.TAKSİT ÖDEMESİ İÇİN SON GÜN 31 TEMMUZ!
www.emlakdehasi.com

KİRA GELİR VERGİSİ 2.TAKSİT ÖDEMESİ İÇİN SON GÜN 31 TEMMUZ!

Kira gelir vergisi ikinci taksiti ödemesi nasıl ve nereye yapılacak? Kimler kira geliri vergisi vermek zorunda?

Sahip oldukları konut veya iş yerinden 2016 yılında kira geliri elde edenler için kira gelir vergisinin ikinci taksit döneminin yarısı geride kaldı.

2016 yılında konut ve iş yeri kira geliri elde edenler, kira geliri beyanlarını 1-27 Mart 2017 tarihleri arasında verdi. Kira gelir vergisinin ilk taksit dönemi ise Mart 2017’de tamamlandı. Şimdi sırada kira gelir vergisinin temmuz ayında yapılması gereken ikinci dönem taksit ödemeleri bulunuyor.

Kira gelir vergisi 2. taksit ödemesi için geri sayım
Kira gelir vergisi 2. taksit ödemesi için geri sayım

Kira gelir vergisinin ikinci taksit dönemi 1-31 Temmuz 2017 tarihlerini kapsıyor. Temmuz ayında kira gelir vergisini ödemeyenleri ise gecikme faizi uygulaması bekliyor. Peki kira gelir vergisi ikinci taksiti ödemesi nasıl ve nereye yapılacak? Kimler kira geliri vergisi vermek zorunda?

2016 yılında elde ettiği toplam mesken kira geliri 3 bin 800 TL üzeri olanlar ve toplam iş yeri kira geliri 30 bin TL üzeri olanlar beyanname vermek zorunda. Beyanname verilmesinin ardından kira gelir vergisinin ilk taksit dönemi geçtiğimiz Mart ayında gerçekleşti. İkinci taksit dönemi ise 2017 Temmuz ayını kapsıyor.

Mükelleflerin, kira gelir vergisinin ikinci taksit ödemelerini 1-31 Temmuz tarihleri arasında yapması gerekiyor.

• Mükelleflerin, kira gelir vergisinin ikinci taksit ödemelerini 1-31 Temmuz tarihleri arasında yapması gerekiyor.

• Kira gelir vergisi ödemeleri ilgili vergi dairelerinin yanı sıra anlaşmalı bankalardan veya bankaların internet sitelerinden yapılabiliyor.

• İnternet üzerinden hazır beyan ile beyannamesini veren mükelleflerin, aynı sistem üzerinden anlaşmalı bankaların banka veya kredi kartıyla ödemelerini yapmaları mümkün.

• Gelir İdaresi Başkanlığı internet üzerinden yapılacak ödemelerde mağduriyet yaşanmaması için bilgisayar tarayıcısına www.gib.gov.tr adresi veya bankaların resmi internet adresleri yazılarak giriş yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

2017 TEMMUZ AYINDA ÖDENECEK GAYRİMENKUL VERGİLERİ

Vergi takvimine göre, 1 Temmuz itibari ile gayrimenkul gelir vergilerinin 2. taksit dönemi başlıyor. Peki, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir