Home / FİNANS KÜPÜ / EMLAK VE VERGİ / EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN, NEREYE ÖDENİR ?

EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN, NEREYE ÖDENİR ?

Emlak vergisi her sene mesken, işyeri, arsa ve arazi sahipleri tarafından senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Emlak vergisi borcunun ödenmemesi halinde vergiye yüzde 1.40 oranında aylık ceza uygulanıyor.

Vergi kanunda belirlenen dönemlerde ödeniyor. Vergi için ilk taksitleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde oluyor.

Mükelleflerinin ödeyeceği emlak vergisi, sahip oldukları gayrimenkulün değeri üzerinden hesaplanıyor. Ayrıca, taşınmaz değerine yeniden değerleme oranı ile zam yapılıyor. Bu sene için belirlenen emlak vergisi yeniden değerleme oranı 3,83.

Peki, emlak vergisi nereye ödenir?

Emlak vergisi bağlı olunan ilçe belediyesinden ödeniyor. Taşınmazın bir başka şehirde yer alması halinde ödemeler yine her belediyeden mükellef kaydının belirtilmesi şartı ile yapılabiliyor.

Ayrıca anlaşmaların banka kartları ve ATM’lerinden, E-belediye sisteminden ve PTT ile de emlak vergisi ödemek mümkün oluyor.(Kaynak:projepedia.com)

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

KİRA GELİR VERGİSİ 2.TAKSİT ÖDEMESİ İÇİN SON GÜN 31 TEMMUZ!

Kira gelir vergisi ikinci taksiti ödemesi nasıl ve nereye yapılacak? Kimler kira geliri vergisi vermek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir