Home / FİNANS KÜPÜ / EMLAK VE KREDİ / KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA NASIL GERÇEKLEŞİR?

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA NASIL GERÇEKLEŞİR?

Kredi yapılandırması ödemekte olduğunuz kredinin kapatılması ve size şu anki faiz oranlarıyla yeni bir kredi açılması anlamına gelir.

Birçok kredi türü için kullanabileceğiniz kredi yapılandırma fırsatını konut kredisi ödemelerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Konut kredisi yapılandırma ile ödemelerinizi kolaylaştırabilir ve yapılandırmayı gerçekleştirdiğiniz andaki faiz oranlarıyla kredi ödeme imkanı yakalayabilirsiniz. Bunun dışında, kredinizi yeniden yapılandırarak taksitlerinizi azaltıp artırabilir ve daha az faiz ödeyebilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma Aşamaları Nelerdir?

İlk olarak yeniden yapılandırma işleminin hangi banka aracılığıyla yapılacağını belirlemelisiniz. Birçok banka, kredi yapılandırma hizmeti sunduğundan sizin için en avantajlı olan bankayı kolaylıkla seçebilirsiniz. Bankanızı belirledikten sonra; gelir belgeniz, tapu fotokopisi ve kimlik belgeniz ile seçtiğiniz bankanın herhangi bir şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz.

Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanır ve kredi yapılandırması yeni bankanız tarafından onaylanırsa eski bankanızdan kapama yazısı almanız gerekir. Kapama yazısı güncel borcunuzu gösterir ve bu borcun ödenmesi durumunda ev üzerinde bulunan ipoteğin kalkacağını teyit eder. Kapama yazısı gönderildikten sonra evinize yeni bankanız tarafından eksper gönderilir ve eksper raporunun olumlu olması durumunda kredi kullanım aşamasına geçilir. Kullanım aşamasında yeni bankanızın tapu görevlisi ile birlikte evinize 2. derece ipotek konulur. Daha sonra eski bankanızın gönderdiği kapama yazısındaki borç miktarı yeni bankanız tarafından kredi edilir. Son olarak eski bankanız, yeni bankanıza ipotek kaldırma yazısı gönderir ve bu yazı ile eski bankanızın ipoteği kaldırılmış olur. Bununla birlikte yeni bankanızın 2. derece olan ipoteği 1. derece olur ve konut kredisi yapılandırma işlemi tamamlanır.

Konut Kredisi Yapılandırmasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk olarak, konut kredinizi yapılandırmadan önce anlık faiz oranlarının konut kredisi aldığınız zamandaki faiz oranlarından daha düşük olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde ödeyeceğiniz faiz miktarında artış yaşayabilirsiniz. Bu durum şu anki şartlarda pek mümkün değil çünkü, son günlerde faiz oranlarında yaşanan büyük düşüşün, bu durumu engellediği ve ödeyeceğiniz faiz miktarlarını azaltma eğiliminde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat siz yine de kredinizi yapılandırmadan önce, krediyi ilk aldığınız andaki faiz oranı ile anlık faiz oranını karşılaştırmayı unutmayın. Ayrıca yeniden yapılandırma dosya masrafının da faiz indiriminden elde edeceğiniz kardan daha az olması gerekir. Aksi halde, yeniden yapılandırmanın avantajından bahsetmek mümkün olmaz.

Yapılandırma masraflarının ve faiz oranlarının bankalar arasında değişkenlik gösterdiğini unutmamalı ve yapılandırma için başvuru yapmadan önce bankaları iyice araştırmalı ve sizin için en avantajlı olan bankayı seçmelisiniz. (Milliyetemlak.com)

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

KONUT KREDİSİ VARKEN TEKRAR KONUT KREDİSİ ÇEKİLEBİLİR Mİ?

Konut kredisi çeken yatırımcılar yeni bir konut kredisi ihtiyacında ikinci kredi için bankalarına başvuru yapabiliyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir