Home / EMLAK KÜPÜ / EV YAŞAM / ANNELER GÜNÜ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

ANNELER GÜNÜ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Bu yıl Anneler Günü ne zaman merak ediliyor. Bu özel günde annesine özel bir sürpriz yapmak isteyen kişiler bir yandan Anneler Günü tarihi ne zaman sorusuna yanıt ararken, bir yandan da bu günün nasıl ortaya çıktığı merak konusu. Aslında köken olarak çok eski dönemlere dayanan ve bugün hemen hemen tüm ülkelerde kutlanan Anneler Günü hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Bu hafta tatlı bir telaş yaşanıyor. Yaklaşan Anneler Günü öncesinde hermen herkes annesine sürpriz yapmanın hazırlığına başladı. Bu çok özel günde fedakar annelerini mutlu etmek isteyenler Anneler Günü ne zaman sorusuna yanıt bularak Anneler Günü’nün tarihini öğrenmeye çalışıyor. İnsanları mutlu etmek için her ne kadar özel günleri beklemek gerekmese de, böyle günler sürpriz yapmaya vesile olabiliyor. Öte yandan insanlar sadece Anneler Günü tarihini değil, bu günün nasıl ortaya çıktığını da merak ediyor.

ANNELER GÜNÜ NE ZAMAN?

Dünyanın pek çok ülkesinde kutlanan günler arasında yer alan Anneler Günü tarihi ülkelere göre farklılıklar gösterebiliyor. Ancak Türkiye’de ve başka çok sayıda ülkede Anneler Günü mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanıyor. Bu tarih 2017’de 14 Mayıs Pazar gününe denk geliyor.

NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Kökeni

Bugün pek çok ülkede kutlanan Anneler Günü, köken olarak oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. Antik Yunan döneminde tanrı ve tanrıçaların annesi olarak kabul edilen Rhea’nın onuruna ilkbahar fesivalleri düzenlenirdi. Bu kutlamalar tarihte bilinen ilk Anneler Günü kutlamaları olarak kabul edilmektedir. Diğer yandan Antik Roma’da ise ana tanrıça Kibele’nin onuruna kutlamalar yapılırdı.

Modern kutlamaların başlangıcı

Antik dönemi bir yana bırakacak olursak modern anlamda ilk anneler günü kutlamaları ABD’de ilk defa 1872’de Julia Ward Howe tarafından, barışa adanan bir gün olarak önerildi. Bayan Howe her yıl Boston’da Anneler Günü kutlamaları organize etti. 1908 yılında ise Anna Jarvis hayatını kaybeden annesi için 1908’de anma günü düzenlenler ve ilgi çeker. Ülke çapında ses getiren bu anmanın ardından 1911’de ulusal çapta kutlanmaya başlanan Anneler Günü, 1914 yılında kongrenin onayından geçmesiyle ulusal tatil ilan edildi.

Türkiye’de Anneler Günü kutlamaları

Türkiye’de ilk Anneler Günü kutlaması 1955 yılında yapıldı. Türk Kadınlar Birliği’nin girişimleri sonucunda her yıl Mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. İlk kutlamalarda, yani 1955’te, yılın annesi Nene Hatun seçildi.

Dünyada Anneler Günü kutlamaları hangi tarihlerde yapılıyor?

Anneler Günü dünyanın hemen hemen tamamında kutlanan bir gün olmuştur ancak kutlanma zamanı ülkelere göre farklılık gösterebilmektedir. Türkiye’nin de içerisinde olduğu çok sayıda ülkede ise Anneler Günü, Mayıs ayının ikinci haftasında Pazar günü kutlanmaktadır. Bu yıl ise bu tarih 8 Mayıs Pazar gününe denk gelmektedir. Tarihin eski dönemlerinden bu yana kutlanan günlerden olan Anneler Günü, Türkiye ile birlikte; Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Anguilla, Aruba, Avustralya, Avusturya, Bahamalar, Bangladeş, Barbados, Belçika, Belize, Bermuda, Bonaire, Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Kanada, Şili, Çin, Tayvan, Kolombiya, Hırvatistan, Küba, Curaçao, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvator, Estonya, Finlandiya, Almanya, Gana, Yunanistan, Grenada, Honduras, Hong Kong, İzlanda, Hindistan, İtalya, Jamaika, Japonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Letonya, Malta, Malezya, Myanmar, Hollanda, Yeni Zelanda, Pakistan, Peru, Filipinler, Porto Riko, Slovakya, Güney Afrika, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Sint Maarten, Singapur, Surinam, İsviçre, Trinidad Tobago, Ukrayna, Uruguay, Venezüela ve Zimbabwe’de Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanmaktadır.

Öte yandan bazı ülkelerde ise farklı tarihlerde kutlanan bir gün olan Anneler Günü; Norveç’te Şubat’ın ikinci Pazar günü, Yunanistan’da 2 Şubat’ta, İsrail’de 30 Ocak-31 Mart arası bir tarihte, Gürcistan’da 3 Mart’ta, Afganistan, Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, Laos, Makedonya, Moldova, Karadağ, Romanya, Rusya, Sırbistan, Kazakistan ve Kırgızistan’da ise 8 Mart’ta kutlanmaktadır. Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda), İrlanda ve Nijerya’da Büyük Perhiz’in dördüncü Pazar günü, Bahreyn, Mısır, Irak, Ürdün, Kuveyt, Umman, Lübnan, Filistin, Katar, Suudi Arabistan, Sudan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen’de 21 Mart günü, Slovenya’da 25 Mart’ta, Ermenistan’da 7 Nisan’da Çin Halk Cumhuriyeti’nde 21 Nisan’da, Nepal’de Baisakh Amavasya’da, Macaristan, Litvanya, Portekiz ve İspanya’da Mayıs’ın ilk Pazar günü, Güney Kore’de 8 Mayıs’ta, El Salvador, Meksika ve Guatemala’da 10 Mayıs’ta, 15 Mayıs’ta Paraguay’da, 26 Mayıs’ta Polonya’da, 27 Mayıs’ta Bolivya’da, Cezayir, Dominik Cumhuriyeti, Fransa, Fransız Antilleri, Haiti, Mauritius, Fas, İsveç ve Tunus’ta Mayıs’ın son Pazar günü, Nikaragua’da 30 Mayıs’ta, Moğolistan’da 1 Haziran’da, Lüksemburg’da Haziran’ın ikinci Pazar gününde, Kenya’da Haziran’ın son Pazar gününde, Tayland’ta 12 Ağustos’ta, Kosta Rika ve Antwerp’te 15 Ağustos’ta, Malawi’de Ekim’in ikinci Pazartesi gününde, Belarus’ta 14 Ekim’de, Arjantin’de Ekim’in üçüncü Pazar günü, Rusya’da Kasım’ın son gününde, Panama’da 8 Aralık’ta, İran’da 16 Aralık’ta, Endonezya’da ise 22 Aralık’ta kutlanmaktadır.

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

HAYALLERİNİZDEKİ EVE BİR ADIM KALA

Evlenirken veya  yeni bir eve taşınırken,salondan yatak odasına her köşeyi zevkinizle şekillendireceğiniz sımsıcak bir yuvaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir