Home / EMLAK KÜPÜ / EMLAK TRENDLERİ / Y KUŞAĞININ KONUT TALEPLERİ
www.emlakdehasi.com

Y KUŞAĞININ KONUT TALEPLERİ

Y kuşağından kast etmiş olduğumuz jenerasyon nedir? Peki, söz konusu jenerasyonun özellikleri nelerdir? Dilerseniz konumuza detaylı bir giriş yapmadan önce,  Y kuşağını tanıyalım ve onları X kuşağından ayıran özelliklere kısaca değinelim.

Y Kuşağı

Y kuşağı, 1980-2000 yılları arasında dünyaya gelmiş herkesi kapsayan bir kuşaktır.  Bu kişiler günümüzde global kuşak olarak da anılmaktadır. Bu kuşağa global kuşak denmesinin diğer bir nedeni, kuşağın oldukça kısa bir zaman zarfı içerisinde teknoloji ile tanışmasının ardından; dünya seyrinde yeni gelişmeler yaşamasına neden olmalarından kaynaklanmaktadır.  X kuşağına gelecek olursak, bu kuşak 1965-1979 yılları arasında dünyaya gelmiş herkesi kapsamaktadır. Y kuşağından tamamen bağımsız bir kimlik taşıyan X kuşağı için bazı farklılaşmalar söz konusudur. Bahsetmiş olduğumuz farklılaşmalar kendisini pek çok sektörde gösterirken, etkileri Gayrimenkul sektöründe de ciddi bir şekilde hissedilmiştir. Y kuşağı, gayrimenkul sektörünün bütün kurallarını yıkmakla kalmayıp; yaşam biçimlerinde köklü değişikliklere sebebiyet vermiştir. Daha anlaşılır bir örnek ile açıklayacak olursak:

X kuşağının tek derdi yalnızca başını sokabileceği bir ev ihtiyacını karşılamaktır. Fakat Y kuşağı böyle değildir. Y kuşağının talepleri yalnızca yaşamsal faaliyetleri gidermek üzerine kurulu da değildir. Onlar bir yandan ihtiyaçlarını gidermek için çabalarken diğer yandan yaşam standartlarını yükseltmek için çaba göstermektedir. Her şey, iyi bir yaşam kalitesi düzeyine ulaşabilmek içindir. Hal böyle olunca emlak sektöründe dalgalanmalar meydana gelmiştir. Her kitleye hitap edecek konut biçimleri ortaya çıkarken; lüks düşünülmüş, konut fiyatları yükselmiştir.

Y Kuşağı

Türkiye’deki toplam nüfusun %25 kadar dilimini oluşturan Y kuşağının, aradan geçecek zaman zarfında nüfus içerisindeki oranının  % 35’e kadar çıkacağını belirten Keller Williams Gayrimenkul Danışmanlık Şirketinin, Gayrimenkul Danışmanı Alper Aktaş ; kuşak değişimiyle birlikte konut alışkanlıklarının da değiştiğini söyleyerek, Y kuşağı için önemli olan ölçütün tecrübe olduğunu ve konut talebine “deneyimlerin” yön verdiğini ifade etmiştir. Konut satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar konutun bulunduğu konut çevresi, konutun yer seçimini yaptığı bölgenin değeri, konutların fiyat piyasası gibi sınıflandırıldıktan sonra uzayıp gitmektedir. Hedef alınan kitle Y kuşağı için bu listede yapılabilecek en çarpıcı hareket ise yenilikçi fikirler ile kitlenin katılımını sağlayacak yatırım olanakları geliştirmektir. Bu ise yalnızca kuşağa özgün pazarlama stratejilerinin gerçekleştirilmesi ile mümkün olacaktır. Gayrimenkul danışmanları, tam olarak bu aşamada devreye girmektedir. Hedeflenen kitlenin arz ve talep dengesinin ölçülmesi,  kitlenin beklentilerine yönelik bir ihtiyaç programının hazırlanması şarttır. Bütün bunlar ise ancak alanında uzman bir Gayrimenkul Danışmanı tarafından yapılabilmektedir.

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

İzmir-www.emlakdehasi.com

İZMİR KONUT FİYAT ARTIŞINDA İLK 8’e GİRDİ

Dünyanın önde gelen 150 kenti içinde İzmir, konut artış liginde ilk 8 arasına girmeyi başardı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir