Home / EMLAK KÜPÜ / EMLAK TRENDLERİ / KADINLAR MI, ERKEKLER Mİ DAHA ÇOK EV ALIYOR?

KADINLAR MI, ERKEKLER Mİ DAHA ÇOK EV ALIYOR?

Türkiye’de ev satın alanların ne kadarı kadın, ne kadarı erkek? Hangi şehirde yaşayan kadınlar konut sahipliğinde ilk sırada?

Türkiye’de ev sahibi olan kadınlar ve erkekler ile ilgili 2016 yılı için rakamlar açıklandı. Türkiye’de bir ailenin konut sahibi olmasında kadınların tercihleri daha etkili olsa da, ev sahibi olan erkek ve kadın sayısı farklı bir veriyi ortaya koyuyor.

2016 yılında konut satışları önceki yıla göre yüzde 4 artış gösterirken ülke genelinde toplam 1 milyon 341 bin 453 konut satıldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2016 yılında erkekler konut sahipliğinde kadınları geride bıraktı.

Erkekler yüzde 59,7 – Kadınlar yüzde 29,2

• Türkiye’de 2016 yılında erkekler 801 bin 48, kadınlar 391 bin 334 konut satın aldı.

• Erkeklerin ev sahipliğindeki payı yüzde 59,7 olurken, kadınlar ise yüzde 29,2’lik paya sahip.

• 29 bin 88 konut ise kadınlar ve erkekler tarafından ortaklaşa alındı.

İstanbullu kadınlar ev sahipliğinde önde

• Türkiye’de kadınlar tarafından en fazla konut satın alınan şehir ise 63 bin 963 konut satışı ve yüzde 16,3’lük payla İstanbul oldu.

• İstanbul’da 137 bin 565 konut erkekler tarafından alınırken, kadınlar ve erkekler tarafından ortak alınan konut sayısı ise 7 bin 186 olarak gerçekleşti.

• Hakkari ise 22 konutla kadınlara ve 107 konutla erkeklere en az satışın gerçekleştiği şehir olarak dikkat çekti.(Kaynak:Zingat)

 

 

 

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

İzmir-www.emlakdehasi.com

İZMİR KONUT FİYAT ARTIŞINDA İLK 8’e GİRDİ

Dünyanın önde gelen 150 kenti içinde İzmir, konut artış liginde ilk 8 arasına girmeyi başardı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir