Home / EMLAK KÜPÜ / EMLAK TRENDLERİ / İNŞAAT PROJELERİNDE YÜKSELEN 10 TREND

İNŞAAT PROJELERİNDE YÜKSELEN 10 TREND

İnşaat projelerindeki trendler,dünyada olup biten ekonomik,sosyal kültürel her yeni bilinçten etkilenerek şekilleniyor,kendini yeniliyor.Önümüzdeki yıllarda göreceğimiz 10 mimari trend işte böyle belirleniyor.

  1. Pasif Evlerde Enerji Tasarrufu

Uzun zamandır mimarlık dünyasındaki en baskın ve faydalı trendlerden biri,enerji tüketimini azaltmaya gitmek.Pasif evler ise,anlaşıldığı üzere kaybolan enerji ile yakından ilgilenen evler.Öyle ki,bir pasif ev,ısınma maliyetlerini  yüzde 90’a kadar düşürebiliyor.Dünya enerjisinin büyük çoğunluğunun evler tarafından kullanıldığını düşünürsek,söz konusu trendin herkes tarafından benimsenmesinin gezegene nasıl  muazzam bir faydada bulunabileceğini anlayabiliriz.

2. Home SPA’ların yükselişi

New York Times’ta yayınlanan şu haber karşısında donup kalmamak elde değil:Günümüzde sıradan bir insanın bir gün içerisinde maruz kaldığı bilgi,17.yy daki bir insanın bir ömür boyu maruz kaldığı bilgi akışından daha fazla.Sorun şu ki, çoğu insan bunca bilgiyi nasıl organize edip işleme sokacağını bilemiyor.Neyin önemli olduğunu,neyin olmadığını ayırt edemiyor.Tam da bu nedenle artık evler ,herzamankinden daha kıymetli sığınaklar.Rahatlama ve kafayı boşaltma merkezleri.

3. Esnek Oda Kavramı

Esnek odalar,farklı işlevler için kullanılabilen,senede birkaç kez değiştirilmeye müsait alanlar demek.Mesela antrenin aynı zamanda yemek odası kullanılması gibi.Bu trendin popülerleşmesinin üç temel dinamiği var:Aileye katılan çocuklar,gelir seviyesi ve sunduğu çeşitlilik.

4. Prefabrik Teknolojisi

Üretim teknolojilerinin alıp başını gitmesi,özellikle Çin’de prefabrikasyon sektörünü müthiş geliştirdi ve böyle bir trendin oluşmasına zemin hazırladı.Sadece ev olarak düşünmeyin.Otelleri,ofis binalarını,depoları ve bahçe içinde yer alan bölümleri dahi kapsayan,kocaman bir trend bu.En büyük avantajı,maliyet açısından karlı olması.

5. Sağlıklı Malzeme Kullanımı

Bina yapımında kullanılan malzemeler,dekorasyonda ve mobilyalarda tercih edilen ürünler,mimarlar ve tasarımcılar tarafından belirleniyor.Nenden bu malzemeleri daha sağlıklı olanlarla değiştirmeyelim?Bu konudaki bilinç de sürekli yükseliyor.

6. Mutfağın Evin Merkezi Haline Gelmesi

Mutfağın evin odak noktası olarak görüldüğü bu trend mutfağın artık sadece yemeğin piştiği,ardından kapısının kapatıldığı bir yer olarak görülmüyor.Aksine,tam da merkeze gelip oturmak istiyor.Çok amaçlılar.

7. Dış Mekanlardan Faydalanmak

Artık dışarıyı da evin içinin bir parçası gibi düşünmek mimarinin olmazsa olmazlarından biri haline geldi.Günbegün kalabalıklaşıp nefes aldırmayan dünyada, alan denen şey de zaten artık daha kıymetli.Dış mekanları,yazın ve kışın ayrı ayrı yaşanabilir hale getirmek bundan sonra önü kesilemeyecek bir trend.

   8. Depolama  Alanı Duyarlılığı

Alışveriş çılgınlığı ve tükettikçe mutlu olacağımız algısının beynimize işlenmiş olması öyle çok öyle anlamsız şeyler aldırıyor ki,artık onları ne yapacağımızı bilemiyoruz.Ne mutlu ki mimarlar artık bu durumu fark etti.Artık evleri,depolamaya en elverişli ve akıllı şekilde tasarlıyorlar.Çekmeceler,dolaplar,raflar,odalar,fonksiyonları ön plana çıkarılarak stilize ediliyor.Çünkü artık kimse evinde dağınıklık istemiyor!Ne kadar çok saklama alanı, o kadar dinginlik.

   9. Var olan Binaların Yeniden Kullanımı

Bundan sonra karşımıza çıkacaklar ,ille de mimarların yepyeni eserleri olmayacak.Aksine etrafta atıl durumda olan nice bina bize geri dönecek!Eski fabrikalar,,antrepolar,tarihi karakteri olan tüm eserler,mimarlar tarafından tekrar yaşama kazandırılmak isteniyor.

   10. Felaketlere Dayanıklı Tasarımlar

Öyle görünüyor ki dünyanın neresinde yaşıyor olursanız olun sellerden,fırtınalardan,yangınlardan ve depremlerden kendinizi tamamen koruyamazsınız.Mimarlar artık hem genel hem de yerel olarak ,projelere bu açıdan bakıp değerlendiriyorlar.Bu özen ve teknik çalışmalar,tamamen ihtiyaçtan doğuyor ve  insan ırkı var olduğu sürece de önemini koruyacak.

 

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

İzmir-www.emlakdehasi.com

İZMİR KONUT FİYAT ARTIŞINDA İLK 8’e GİRDİ

Dünyanın önde gelen 150 kenti içinde İzmir, konut artış liginde ilk 8 arasına girmeyi başardı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir