Home / EMLAK KÜPÜ / EMLAK TRENDLERİ / GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI VE SUNDUĞU GİRİŞİM FIRSATLARI
www.emlakdehasi.com

GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI VE SUNDUĞU GİRİŞİM FIRSATLARI

İnşaat sektöründe son yıllarda yaşanan hızlı büyüme emlakçılıkta da kabuk değişimine yol açtı.Gayrimenkul danışmanlığında marka olmuş şirketlerin sayısı giderek artıyor.Bu şirketler franchise ofisler açarak her yıl yüzlerce kişiye girişimci olma fırsatı sunuyor.Gayrimenkul sektöründe marka olmuş şirketler,bu yılın sonuna kadar 183 franchise ofis daha açmayı planlıyor.

2016 yılında Türkiye’de 1 milyon 341 bin adet ikinci el ve yeni konut satışı gerçekleşti.Bir yıl önceki verilere göre sektörde yüzde 5,2’lik büyüme sağlandı.Bu yıl da büyümenin devam etmesi bekleniyor.Sektörün büyüklüğünün 6 milyar TL’ye ulaştığı tahmin ediliyor.Ekonominin lokomotifi olarak ifade edilen gayrimenkul sektörü,kendi işini kurmak isteyen girişimcilere de fırsatlar sunuyor.

www.emlakdehasi.com

2017 emlak sektörüne yön verecek 7 trendi hatırladığımızda ise gayrimenkul danışmanlığında girişim fırsatlarının ne kadar ilgi çekici olduğunu farkedebiliriz.

1) Milenyum kuşağı konutta etkili olacak

2017’de Milenyum kuşağı (1980-2000’li yıllarda doğanlar) konut alımında daha etkili olacak. 35’li yaşlarındaki bu nesil, kendini güvende hissetmek için ev satın almaya başlayacak. Özellikle de evli ve çocuk sahibi olan milenyum kuşağı mensupları, konut sektörü için önemli bir potansiyel müşteri olacak.

 

2) Emlak fiyatları daha yavaş artacak

Yeni yılda ev fiyatlarının düşmesi beklenmiyor ancak diğer yıllarla karşılaştırıldığında fiyatların daha yavaş artacağı öngörülüyor.

 

3) Senetli konut satışı aratacak

İnşaat geliştiricileri senetli satışa yönelmiş durumda. Türkiye’de Temmuz-Kasım ayları arasında ev sahibi olanlara bakıldığında, ödeme tercihi olarak senetli konut alımını tercih edenlerin sayısı 5 ayda yaklaşık 3 kat artış gösterdi.

4) Ortadoğulu bireysel yatırımcılar umut olacak

2016 yılında yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,3 azalarak 1.773 oldu. 2017’de de yabancı yatırımının kısa vadede azalacağı beklentisine karşın, Ortadoğu’dan gelen ve yüksek getiri bekleyen bireysel yatırımcıların İstanbul’u tercih edebileceği öngörülüyor.

 

5) Şehir merkezinden uzak uygun fiyatlı konutlar tercih edilecek

Ev fiyatları artmaya devam ettikçe, ev satın almak isteyenlerin şehir merkezine uzak, uygun fiyatlı konutlara yönelmesi bekleniyor. Ev satın almak isteyen birçok kişi bütçelerine uygun evi bulabilmek için şehir merkezine uzak bölgeleri tercih edecek.

6) Yeni evler küçülecek

Özellikle büyük şehirlerde artan nüfusla birlikte yaşam alanları da küçülüyor. Gayrimenkul arayışında daha küçük metrekarelerle karşılaşmaya devam edeceğiz. Diğer yandan piyasanın bu yönde şekillenmesinin diğer bir sebebi de küçük metrekare evlerin daha uygun fiyatlı olması.

 

7) Öğrenci yurdu yatırımı artacak

Kentleşme ve değişen tüketici alışkanlıkları öğrenci yurtları, yaşlı ve engelli bakımevleri gibi alternatif gayrimenkul yatırımlarına da zemin hazırladı. Türkiye’de üniversitelerde okuyan öğrenci sayısı 10 milyona yaklaştı. Bu artış karşısında devlet ve özel yurtlar kapasitesi talebin çok altında kalıyor. 2017 yılında da bu taleplere yönelik yeni yurt projelerinin gayrimenkul sektörüne katkısı bekleniyor.

Gayrimenkul danışmanlığı girişim fırsatları sunuyor

 

Özellikle son yıllarda köşe başı emlakçılıktan sıyrılıp çok zincirli kurumsal gayrimenkul danışmanlığı markalarının bulunduğu bir sahaya dönüşen sektör,birçok gayrimenkul danışmanı ve broker girişimcisinin doğmasına katkı sağladı.Oldukça düşük yatırım maliyetiyle açılabilen gayrimenkul ofisleri,yüksek kar marjları sunuyor.Bu da sektöre olan ilgiyi her geçen gün artırıyor.

www.emlakdehasi.com

Kurumsal bir marka çatısı altında ofis kuran girişimci,eğitimler,web sitesi,zengin portföy gücü,sözleşme ve protokol örnekleri,hukuksal danışmanlık,franchise geliştirme danışmanlığı,franchise ağı ile ciro arttırımı gibi birçok konuda destek alabiliyor.

Sektörü büyüten 5 neden ise şöyle sıralanıyor;

  1. Stok maliyeti olmadan ve büyük bir yatırım yapmadan kısa zamanda çok büyük bir gelir elde etme potansiyeli yüksek bir sektör.
  2. Gayrimenkul,yatırım yapmak istendiğinde akla ilk gelen yatırım araçlarından biri.Bu da bu alana olan ilgiyi arttırıyor.
  3. Minumum yatırım maliyetiyle bir gayrimenkul danışmanlığı ofisi açılabiliyor.Sektör yüksek kar marjı sunduğu için,bu alana yatırım yapan girişimciye de kazandırıyor.
  4. Yabancılara satışla değişen dinamikler de sektörün büyümesine katkı sağlıyor.
  5. Kentsel dönüşüm,bir çok ilde fırsatlar sunuyor.

Siz de gayrimenkul danışmanlığının sunduğu bu eşsiz girişim fırsatlarından faydalanmak istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz…

Sağlıklı günler dilerim…

 

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

İzmir-www.emlakdehasi.com

İZMİR KONUT FİYAT ARTIŞINDA İLK 8’e GİRDİ

Dünyanın önde gelen 150 kenti içinde İzmir, konut artış liginde ilk 8 arasına girmeyi başardı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir