Home / EMLAK KÜPÜ / EMLAK VE İSTATİSTİK / NİSAN AYI SATILIK VE KİRALIK KONUT FİYATLARI EN ÇOK ARTAN ŞEHİRLER!

NİSAN AYI SATILIK VE KİRALIK KONUT FİYATLARI EN ÇOK ARTAN ŞEHİRLER!

REIDIN Emlak Endeks’e göre Nisan’da konut fiyatları yüzde 1.22 oranında yükselirken, en çok artış yüzde 2.27 ile Bursa’da yaşandı.

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi Nisan ayı sonuçları açıklandı.

Türkiye genelinde 68 şehri kapsayan REIDIN Emlak Endeks 2017 Nisan ayı sonuçlarına göre ise konut fiyatlarında yüzde 1.22 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9.50 oranında artış gerçekleşti. Nisan ayında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir Bursa, en çok azaldığı şehir ise yüzde 2’lik oranla Erzincan oldu.

 

Bursa, konut fiyatlarının en çok yükseldiği şehir

• Nisan ayında metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.27 oranında artan Bursa, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu.

• Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 2 oranı ile Erzincan oldu.

• Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0.2 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 4.14 oranında artış gerçekleşti.

En fazla kira artışı Edirne’de yaşandı

• Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’ne göre ise Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0.63 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında artış gerçekleşti.

• Nisan ayında metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.02 oranında artan Edirne, kiraların en çok yükseldiği şehir oldu.

• Isparta ise yüzde 2’lik oranla bu dönemde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir oldu.

 

En yüksek yıllık kira getirisi sağlayan şehirler

• Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında Aydın geldi.

• Yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçüldü.

 

Yıllık artışta ilk sırada Balıkesir geliyor

• Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 3 il; Balıkesir (%28.10), Tekirdağ (21.41) ve Çanakkale (19.37) oldu.

• Yıllık oranlara göre kiralık konut fiyatları ise en çok Balıkesir (20.83), Aydın (18.54), Yozgat (17.03) illerinde yükseldi.

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

KREDİLİ KONUT SATIŞLARI AĞUSTOS’TA YÜZDE 67.1 AZALDI

Konut Satış İstatistikleri, Ağustos 2018 Türkiye’de 2018 Ağustos ayında 105 154 konut satıldı Türkiye genelinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir