Home / EMLAK KÜPÜ / EMLAK VE İSTATİSTİK / NİSAN AYI YENİ KONUT FİYATLARI YÜKSELDİ!

NİSAN AYI YENİ KONUT FİYATLARI YÜKSELDİ!

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Nisan ayı sonuçlarına göre, yeni konutların fiyatı yüzde 0.46 oranında yükseldi.

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Nisan ayı sonuçları açıklandı.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, Nisan ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre yüzde 0.46, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.71 oranında gerçekleşti.

Nisan ayında İstanbul Anadolu Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.50 oranında; İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.23 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Anadolu Yakası’ndaki projeler Avrupa Yakası’na kıyasla 10.4 puan fazla artış gösterdi.

 

Banka kredisi oranı yüzde 35

Markalı projelerden konut satın alan tüketicinin banka kredisi kullanma oranı, bir önceki aya göre Nisan ayında 2 puan artarak yüzde 35 oranında gerçekleşti. Nisan ayında senet kullanım oranı yüzde 47, peşinat kullanım oranı ise yüzde 18 oldu.

 

1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1’de artış sürüyor

Nisan ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 38’i bitmiş, yüzde 62’si ise bitmemiş konut stoklarından oluştu.
Bir önceki aya göre, 1+1 konut tipi satışının yüzde 0.40 oranında arttığı Nisan ayında, 2+1 konut tipinde yüzde 0.51, 3+1 konut tipinde yüzde 0.57 ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.33 oranında artış yaşandı.

 

Büyük alanlara sahip konutların satışında yükseliş

51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.35 oranında artış yaşanan Nisan ayında, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.65 oranında, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.34, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.52, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda yüzde 0.27 oranında artış görüldü.

 

Yabancılara satış oranı son 6 aylık ortalamanın altında

Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışların yüzde 6’lık oranı yabancı yatırımcılara yapıldı. Son 6 aylık ortalamanın yüzde 7 olduğu yabancı yatırımcılara satış Şubat’ta yüzde 4, Ocak’ta yüzde 3 olarak gerçekleşirken, Mart ayında bu oran yüzde 10’a çıkmıştı.

GYODER Başkanı Aziz Torun ise REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin 2017 yılı Nisan ayı sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

“Orta gelirlinin konut edinmesinin hedeflendiği, 1 Şubat’ta başlayıp 31 Mart 2017’de sona eren ‘Gayrimenkulde Güç Birliği-20 yıl vade düşük faiz’ kampanyasının olumlu etkisi, Nisan ayında da sürdü. Nisan ayında banka kredisi kullanım oranının bir önceki aya göre 2 puan artarak yüzde 35 oranında gerçekleşmesinde de kampanyaların etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu arada tüm konut tiplerine yönelik talepte artış görülen Nisan ayında, en fazla yükseliş yüzde 0.57 oranı ile 3+1 konut tipinde gerçekleşti. Ayrıca markalı konut projelerinde Nisan ayında gerçekleştirilen satışların yüzde 6’lık oranı yabancı yatırımcılara yapıldı. Son 6 aylık ortalamanın 1 puan altında kalan bu oranın, önümüzdeki aylarda artmasını bekliyoruz” dedi.

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

KREDİLİ KONUT SATIŞLARI AĞUSTOS’TA YÜZDE 67.1 AZALDI

Konut Satış İstatistikleri, Ağustos 2018 Türkiye’de 2018 Ağustos ayında 105 154 konut satıldı Türkiye genelinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir