Home / EMLAK KÜPÜ / EMLAK VE HUKUK / SENETLE KONUT ALANLAR İÇİN 9 ÖNEMLİ KONU!

SENETLE KONUT ALANLAR İÇİN 9 ÖNEMLİ KONU!

Senetle konut alanların dikkat etmesi gereken konular listesi, aynı zamanda bir uyarı niteliğinde…

Senetle konut satışı beraberinde ciddi riskler getiriyor. Tüketici mağdur olmamak veya dolandırılmamak için çok dikkatli olmalı.

Faiz oranlarının düşmesi konut alırken kredi kullananların sayısını artırdı. Özellikle orta gelirli aileler, kredili satın alımlarda ikinci el konutları tercih ediyor.

Senetle konut alanlar için bir dizi dikkat edilmesi gereken konular listesi mevcut. Bu konuda tüketici dernekleri ve hukukçular, özellikle senetle konut alan vatandaşları mağdur olmamaları için uyarıyor.

Senetle konut alanlar için 9 önemli konu!

1) Konut projelerinden konut alacaksanız, inşaat şirketlerinin kendi bünyelerinde uzun vadeli senet ile yaptığı ödeme alternatiflerini tercih edin.

2) Senetle maket üzerinden konut alırken, inşaat şirketinin güvenilirliğini sorgulayın.

3) Söz konusu müteahhit veya inşaat şirketinin daha önce kaç proje teslim ettiği, hakkında şikayet olup olmadığı, devam eden davalarının bulunup bulunmadığı, tanınan bir firma mı olduğu gibi soruların cevabını arayın.

4) 6502 sayılı Tüketici Kanunu’nun maketten konut satışları ile ilgili düzenlemesine göre, inşaat şirketinin tamamlama sigortası veya hak ediş, banka teminatı gibi inşaatın yapılamaması durumunda tüketiciyi garanti altına alan teminatlardan birini vermesi gerektiğini unutmayın.

5) Konut alacağınız inşaat şirketinden yapı ruhsatının olup olmadığını öğrenin.

6) Banka kredisi kullanılmaması ve senetle şirkete borçlanılması durumunda bankanın söz konusu projeye kredi veriyor olmasının büyük önem taşıdığını unutmayın.

7) Kredi kullanılmayacak olsanız da, bankanın kredi vermediği konut projelerinden uzak durun.

8) Senetle borçlanma yaparken mutlaka senetlerin nama yazılı olmasına ve her taksit için ayrı ayrı senet yapılmasına özen gösterin.

9) Müteahhidin inşaatı bitirememesi durumunda nama yazılı olan senetler ödenmeyebilir ancak emri havalesine yazılı olanlar piyasada üçüncü kişiler tarafından kullanılacağı için tüketici ödemek zorunda kalıyor.(Kaynak:Zingat)

 

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

TAPU’DA BEYAN EDİLEN DEĞER İLE GERÇEK DEĞER NE DEMEKTİR?

Gayrimenkul alım-satımında tapu’da beyan edilen değer ile geçek değer ne demektir? Bir dava söz konusu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir