Home / DEKORASYON KÜPÜ / EV DEKORASYONU / FENG SHUİ ÖĞRETİSİNE GÖRE EVİMİZİN ENERJİ AKIŞI NASIL OLMALI?
www.emlakdehasi.com

FENG SHUİ ÖĞRETİSİNE GÖRE EVİMİZİN ENERJİ AKIŞI NASIL OLMALI?

Chi yaşayan her şeyin içindeki yaşam gücüdür.Yaşanacak en iyi yer dengede olan alandır.En önemli kural bu odaların hangi yönde olması gerektiği.Güney yönünde konumlanmış bir yatak odasının kuzey yönündeki ile arasında fark vardır.

Feng Shui de ying ile yang dengesini yakalamak da bir o kadar önemli.Eski Taoist evren simgesi bunu açıkça gösterir.Bu simge içinde kurbağa yavrusuna benzer iki şeklin yer aldığı bir dairedir.Biri siyah,biri beyazdır.Zen felsefesinde olduğu gibi gece ile gündüz yaşam da ölümle,mevcudiyetle yokluğun ahenk içinde uyumudur.Yaşamımızda iyi bir Feng Shui için ying ve yang dengesi şart.İşyerimizde veya evimizin ying yang dengesi için köşeli mobilyalarımızın yanı sıra dairesel mobilyalar kullanmalıyız.

Feng Shui ve elementler
Feng Shui ve elementler

Feng Shui de var olan beş element de önemlidir ve simgesel olarak evrendeki her şey  bu beş elementten oluşur.Çin astrolojisine göre hepimiz bu beş elementten oluşuruz.Feng Shui açısından sizin için en önemli element doğum yılınıza göre belirlenir.Beş element ateş,ahşap,toprak,su ve metaldir.Üretim döngüsünde her element iki yanındaki elementi besler.Elementleri yöne göre yerleştirirsek (Kuzey) Su ahşabı besler.(Doğu) Ahşap ateşi besler.(Güney) Ateş toprağı (merkezi) oluşturur.Toprak ise metali.Metal erir,suyu oluşturur.Yok oluş dengesi bunun tam tersidir.Ateş metali eritir.Metal ahşabı keser.Ahşap toprağın gücünü alır.Toprak suyu engeller.Su ateşi söndürür.Bu durumda bir denge için ”üretim dengesini” mekanımızda yaratmalıyız.

Feng Shui ve elementler
Feng Shui ve elementler

Bunu yaratmak için güneye kırmızı renk mumlar ,kuzeye(su) mavi renk,doğuya yeşil renk ve yeşil bitkiler,batıya ise metal aksesuar ve mobilyalar yerleştirmeliyiz.Eğer bir odanın enerjisi, yıldızları fazla ateş elementi barındırıyorlarsa bu oranın yangına hassas olduğuna işarettir. Bu durumda ateşi zayıflatan elementi kullanmak lazım. O da toprak. Toprak renkleri, objeleri dengeyi kurar.  Diyelim ki bir evin mutfağı evin güney bölgesinde. Güneyin elementi ateştir. Mutfakta fırın, ocak gibi nesneler de ateş elementine aittir. Bir de bu mutfağı kırmızı renkte yapmak pek akıl karı olmaz. Fazla ateş elementi yangına davettir. Onun yerine bej, sarı gibi bir toprak tonu tercih edilir. Ya da orman içinde ahşap bir ev düşünün. Dışarısı ağaç, içerisi ağaç. Bunu dengelemenin yolu, içeride bol bol ağacı zayıflatacak ateş elementi kullanmaktır. Şömine, bol ışık, kırmızı renkler. Diğer elementleri de belli oranlarda kattınız mı, uyumlu bir ortam yaratılmış olur.

Feng Shui ve elementler
Feng Shui ve elementler

Bu dengeyi yakalamak için kurallar bunlar;ama siz sezgiselliğinizi kullanarak da bu dengeyi yakalayabilirsiniz.Mesela bir mekan da fazla duramıyorsanız o mekanın dengesinin olmadığını sezgileriniz size bildiriyordur.Sharlar olarak adlandırdığımız zehirli oklar vardır.Mesela işyerinizde şansızlık ya da talihsizlik taşıyor ya da sık sık evinizde çalışırken işleriniz rast gitmiyorsa bu ev – ofisinizi yanlış kurguladığınız içindir ve sorumlusu sivri açılardır.Bu sharlardan kurtulmanın yolu yuvarlak yapraklı bitkiler olabildiği gibi pa-qua aynasıdır.Pa-qua aynası sharı geldiği yere geri gönderir.İç bükey olanları zararlı enerjiyi emerler.Dış bükey olanları tehlikelidir;dört bir yöne yayarlar.O yüzden pa-qua aynalarını dikkatli kullanmak gerekir.

Hakkında Alper Aktaş

‘’ Danışmanınız olarak ben; gayrimenkul işiyle ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızda zamanınızı boşa harcamadan hayallerinize ve arzularınıza kolayca ulaşmanız için size özel hizmet sunarım.Hayat tarzınıza en uygun gayrimenkul çözümlerinizi uzmanlığım sayesinde birlikte tasarlayabiliriz.’’ Alper Aktaş,1979 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu.2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.2000 ve 2016 yılları arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ulusal markalarda Satış Yöneticiliği görevlerini yürüttü. 2016 yılında gayrimenkul sektöründe girişimci olarak hizmet vermeye başlayan Alper Aktaş gayrimenkul sektörüne ‘‘Gayrimenkul değil,hayat tarzı satıyoruz’’ sloganı ile değer katmak hedefindedir.

Check Also

EV DEKORASYONUNDA FARK YARATAN İPUÇLARI

En hesaplı seçenekler,akılcı çözümler ve küçük değişim fikirleriyle evinizin her köşesini bahar ve yaz mevsimine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir